Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Ciernik

07. 03. 29
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 8193
Nazwa polska: Ciernik
Nazwa łacińska: Gasterosteus aculeatus
Rodzina: ciernikowate, Gasterosteidae
 
ciernik
 
Wygląd: wydłużone, bocznie spłaszczone ciało ze spiczastym pyskiem i małym, końcowym otworem gębowym. Na grzbiecie 2-5 (zwykle 3) wolno stojące, ruchome kolce. Płetwy brzuszne przekształcone w mocne ciernie. Głowa i ciało są bezłuskie, jedynie wzdłuż w pełni rozwiniętej linii bocznej biegnie szereg płytek kostnych, zaopatrzonych na trzonie ogonowym w kil. Ubarwienie: grzbiet niebieskoszary do oliwkowozielonego, boki barwy brązu, brzuch białawy. W okresie godowym samce mają niebieskozielonkawy grzbiet, czerwone podgardle i piersi, srebrzyście niebiesko błyszczącą tęczówkę i ciemne płetwy grzbietową i odbytową. Dlugość: 5-8 cm, morskie formy wędrowne do 11 cm.
Występowanie: w Europie bardzo szeroko rozmieszczony. W Polsce jest rybą pospolitą, występującą w przybrzeżnych wodach Bałtyku oraz w rzekach i jeziorach na obszarze całego kraju z wyjątkiem wód górskich i podgórskich.
Środowisko: w wodach przybrzeżnych i śródlądowych (rzeki, jeziora, stawy, rowy).
Tryb życia: polimorficzny gatunek tworzący zarówno wędrowne formy morskie, jak i stacjonarne śródlądowe.
Rozród: tarło od marca do lipca. Morskie formy wędrowne trą się w wodach słodkich. Samiec buduje na dnie gniazdo z części roślinnych, wzmacniane wydzieliną nerek. Zapędza do niego samicę (lub kilka jedną po drugiej), by złożyła w nim ikrę. Samiec opiekuje się ikrą i wylęgającym się po 4-10 dniach potomstwem.
Pokarm: pierścienice, drobne skorupiaki, larwy owadów, ikra i wyląg ryb.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/85-katalog-ryb/86-ciernik.html
Do góry