Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Haczyki

07. 04. 05
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 19962
haczyki Ostatnim elementem wędkarskiego zestawu jest oczywiście haczyk. Wybierając go pamiętajmy o jednej, prostej zasadzie, że dobieramy haczyk do przynęty, a nie do ryby. Mimo iż wielu autorów już o tym pisało w dalszym ciągu ludzie idąc do sklepu proszą o haczyki  np. na płoć. Jest to oczywiście błędem. Nieporozumieniem jest łowienie na haczyk o numerze 2 lub 3, gdy przynętą jest parzona pszenica lub pęczak. Przynęta powinna zakrywać kolanko lub ewentualnie trzonek haczyka.
 
 Przynęta  Gatunek ryby  Wielkość  haczyka  Pora roku
 białe robaki  karpiowate  nr 20 - 14  każda
 czerwone robaki  karpiowate  nr 14 - 10  każda
 rosówka

 kleń, brzana, karp,

 lin,  wzdręga

 nr 14 - 10 długi  wiosna
 larwa ślimaka  brzana, kleń  nr 12 - 10 krótki  wiosna
 ziarno kukurydzy

 karp, kleń, wzdręga,

 brzana, lin 

 nr 14 - 12 krótki  wiosna/lato
 ser  kleń, brzana  nr 10 - 8 prosty  zima/wiosna
 czarny bez  kleń  nr 14 - 12 krótki  lato
 wiśnie  kleń  nr 8 - 6 lub podwójny  wiosna
 jelita kury  kleń, węgorz  nr 8 - 6 prosty  zima
 ważka  kleń  nr 10 -8 prosty  lato
 chleb  kleń, karp  nr 12 - 8 krótki  każda
 kulki proteinowe  karp, amur, kleń  nr 4 - 2 krótki  każda
 
Powyższe zestawienie jest  oczywiście orientacyjne. Dla przykładu: gdy chcemy łowić na kilkanaście sztuk białych robaków to oczywiście nie zastosujemy tak jak jest to podane w tabeli haczyka nr 20 czy 14 lecz większy nr 10 albo 8.
 
Obecnie na rynku wędkarskim możemy spotkać różnego rodzaju haczyki:
  1. z łopatką lub oczkiem
  2. z kolankiem okrągłym lub kanciastym
  3. z trzonkiem długim lub krótkim
  4. z zadziorem lub bez
  5. standardowe lub do połowu określonego gatunku ryb
  6. specjalistyczne przeznaczone do określonej metody
Haczyk z łopatką lub oczkiem - zasadniczo różnią się stosowanymi węzłami mocującymi je z przyponem. Przy wiązaniu haczyka z oczkiem nie następuje naciągnięcie węzła, co często zdarza się przy zaciąganiu węzła na haczyku z łopatką. Objawia się to spłaszczeniem żyłki zaraz nad haczykiem, lub zmianą koloru żyłki. Obydwa przypadki są doskonale widoczne gołym okiem.
Haczyk z kolankiem okrągłym stosujemy do przynęt typu roślinnego (ziarna, pasty, ciasta).
Haczyki z kolankiem kanciastym stosujemy do przynęt zwierzęcych (robaczki białe, czerwone, ochotka).
Haczyk z długim trzonkiem stosujemy do połowu ryb łapczywych (mały okoń, węgorz, jazgarz) oraz do połowu na żywca.
Haczyki z trzonkiem krótkim stosujemy do połowu pozostałych gatunków ryb.
Haczyki standardowe to wszystkie popularne wzory i wielkości.
Haczyki do połowu określonego gatunku ryb, to przeważnie specjalne haki do połowu karpi, węgorzy oraz do połowu na ochotkę. Te ostatnie cechują się tym, że są bardzo cienkie, wykonane z drutu stalowego.
Ostatnia grupa to haczyki specjalistyczne przeznaczone do określonej metody. Są to tak dobrane haczyki, które dzięki swoim walorom nadają się tylko i wyłącznie do połowu konkretną metodą (np. haczyki do połowu metodą włosową).
 
numeracja_haczykow
 
Kolor haczyka oraz jego matowość (połyskliwość) dobiera się w zależności od rodzaju przynęty. Zasadniczo do przynęt zwierzęcych powinno się używać haczyków matowych. Wyjątek stanowią białe robaki, które można zakładać na haczyki w kolorze złotym lub srebrnym. Generalnie warto mieć haczyki w kilku kolorach, bo ryby różnie reagują na jego kolor w połączeniu z używaną przynętą. Może się zdarzyć, że chętniej będą chwytać przynętę umieszczoną na kontrastowym haczyku, bądź przeciwnie – kontrastowy kolor haczyka zniechęci ryby do brań.
Podczas połowy na ochotkę bardzo ważny jest dobór haczyka. Większość wędkarzy uważa że najlepsze haczyki są koloru czerwonego. Zgadzam się z tą opinią. Jednak jak zwykle są wyjątki.  Podczas wędkowania, zdarzyło  mi się  kilkakrotnie, że lepszym rozwiązaniem były haczyki czarne, lub innego, ciemnego koloru. Haczyk powinien być możliwie najcieńszy, żeby nie niszczył delikatnego ciała ochotki, a jednocześnie był mocny i wytrzymały. Wiele czerwonych haczyków szybko traci swój kolor i staje się złota, już po kilkunastu minutach intensywnego łowienia pozostają jedynie ślady czerwonego zabarwienia. Z własnego doświadczenia wiem, że na naszym rynku ciężko jest kupić dobre haczyki w kolorze czerwonym. Godnymi polecenia są haczyki firmy Mustad z serii "LONG POINT" - Ultra Fine Bloodworm. 
 
mustady
 

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/sprzet/105-haczyki.html
Do góry