Nazwa polska: Jesiotr rosyjski
Nazwa łacińska: Acipenser guldenstadti
Rodzina: jesiotrowatewate, Acipenseridae

Wygląd: 10-13 płytek grzbietowych z ostrym, zakrzywionym do tylu szpicem (który u starych ryb jest stępiony), 21-50 małych płytek bocznych, oddalonych od siebie tak, że wyraźnie widoczna jest między nimi linia boczna, oraz 8-10 płytek brzusznych. Krępe, wrzecionowate ciało tego jesiotra jest znacznie wyższe niż u pozostałych gatunków z rodzaju jesiotr (Acipenser), a pysk jest krótki i szeroki. Przed małym, szczelinowatym otworem gębowym znajdują się krótkie, zaokrąglone w przekroju wąsiki, które przyłożone do tyłu wzdłuż pyska nie sięgają jego przedniegu brzegu. Dolna warga jest przeważnie pośrodku podzielona. Ubarwienie: grzbiet niebieskawo popielato lub oliwkowoszary, boki jaśniejsze, a brzucó białawy lub brudnożółty. Dlugość: przeważnie 130-250 cm (masa ciała 20-30 kg), maksymalnie do 400 cm (i 160 kg masy ciała).
Występowanie: opisano 3 podgatunki tego jesiotra - w Morzu Czarnym i Azowskim (oraz wpadających doń rzekach od Dunaju po Don) występuje j. kolchidzki (A, g, colchicus), rejony Morza Kaspijskiego zasiedla podga nek nominotypowy (A, g, giildenstadjd, a L kaspijski (A. g. persicus) żyje w pd. rejonach Morza Kaspijskiego i rzekach tej częścijego zlewiska.
Tryb życia i rozród: ryba wędrowna, wkraczająca na tarło do wód słodkich. Odbywający -na wiosnę ciąg rozrodczy zależnie od populacji sięga na różną odległość w górę biegu rzek. Znane są stacjonarne formy niewęd ne tego jesiotra (np. z Wołgi i Dunaju).