Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Krąp

07. 03. 29
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 8408
Nazwa polska: Krąp
Nazwa łacińska: Blicca bjoerkna
Rodzina: karpiowate, Cyprinidae
 
krap
 
Wygląd: mocno wygrzbiecone, bocznie silnie spłaszczone ciało o tępym pysku z półdolnym otworem gębowym. Średnica oka jest większa od lub równa długości pyska. Wzdłuż linii bocznej 44-50 łusek. Płetwa grzbietowa z 11, odbytowa z 22-26 promieniami. Płetwy piersiowe nie sięgają nasad płetw brzusznych. Zęby gardłowe dwuszeregowe, o wzorze 1 (2, 3).5-5.(3, 2) 1. Ubarwienie: grzbiet szarozielony do czarnozielonego, boki jaśniejsze, brzuch białawy do czerwonawego, srebrzyście połyskujący. Płetwy ciemnoszare, piersiowe i brzuszne z czerwonawą nasadą. Samce podczas tarła z drobnoziarnistą wysypką perłową. Długość: 200, maksymalnie 35 cm (masa ciała 0,5 kg).
Występowanie: Europa na północ od Pirenejów i Alp, od Francji po Ural i Zakaukazie.
Środowisko: płytkie nizinne jeziora z dobrze rozwiniętą roślinnością, powoli płynące, większe rzeki, starorzecza, zbiorniki zaporowe, słonawe wody zatok i zalewów morskich. Tryb życia: ryba stadna, przebywająca głównie w przybrzeżnej roślinności, w pobliżu dna; tylko w zimie przenosi się w spokojniejsze partie wód (np. do starorzeczy).
Rozród: trze się stadnie w maju i czerwcu wśród przybrzeżnej roślinności. Samica składa 1100-109 000 jaj, które przylegają do roślin wodnych. Młode krąpie rosną bardzo powoli, mogą jednak już po osiągnięciu długości 10-12 cm, a więc w 3.-5. roku życia, osiągnąć dojrzałość płciową.
Pokarm: plankton, drobne bezkręgowce bentoniczne, niekiedy rośliny.
Gdzie łowimy: Pospolity w niezbyt wartkich rzekach, jeziorach, kanałach, przybrzeżnych wodach morskich. Przebywa przy dnie, zwykle piaszczystym lub gliniastym. Przy podwyższonym stanie wody – bliżej brzegu.
Kiedy łowimy: Od wiosny do jesieni, z największym natężeniem od lipca do września.
Na co łowimy: Drobne przynęty roślinne i zwierzęce.
Jak łowimy: Przepływanka, najczęściej przydenna na dużych głębokościach.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/katalog-ryb-przeglad/72-krp.html
Do góry