Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Pstrąg źródlany

07. 03. 30
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 8621
Nazwa polska: Pstrąg źródlany
Nazwa łacińska: Salvelinus fontinalis
Rodzina: łososiowate, Salmonidae
 
pstrag_zrodlany
 
Wygląd: wrzecionowate, wydłużone ciało z wysmukłym trzonem ogonowym. Bardzo małe łuski, 160-225 Pstrąg źródlany wzdłuż linii bocznej. Uzębienie lemiesza: blaszka z 8 zębami, trzon bezzębny. Bardzo głęboko wcięty otwór gębowy (sięga poza oko). Mniej niż 75 wyrostków odźwiernikowych na granicy żołądka i jeli środkowego. Tylna krawędź płetwy ogonow zawsze mniej lub bardziej wcięta. Ubarwienie: grzbiet brązowy do ciemnooliwkowego, pod bnie jak płetwa grzbietowa z jasnym marmu kowaniem; boki z żóftymi lub czerwony zwykle jasno obwiedzionymi kropkami; brzuch żółtawy do czerwonawego. Płetwy parzyste i płetwa odbytowa z biało-czarnym pask a wzdłuż przedniej krawędzi. Długość: zróżnicowana w zależności od miejsca występowa osobniki w wieku 5 lat są długości 30-40 : rzadko ponad 45 cm.
Występowanie: wschodnia część Ameryk Północnej. Od 1884 r. wsiedlany do odpowiednich wód Europy (w tym także Polski), zwła do uregulowanych strumieni, w których utrzymał się pstrąg potokowy.
Środowisko: zimne, dobrze natlenione jeziora i wody płynące, po rejony wysokogórskie.
Tryb życia: ryba niewędrowna, o niewi wymaganiach środowiskowych.
Rozród: tarło trwa od października do Samica składa ikrę (do 2000 ziaren na masy ciała) w płytkich zagłębieniach banych w żwirowatym dnie w miejscu o prądzie. Samce dojrzewają płciowe koniec 2., samice 3. roku życia.
Pokarm: bezkręgowce, później także ryby.
Gdzie łowimy: Czyste, zimne i dobrze natlenione rzeki i potoki, nie tylko górskie; stanowiska źródlaka można znaleźć również w Gorzowskim, na Roztoczu. Mniej płochliwy od potokowca, nie wymaga kryjówek. Może więc żyć także w rzeczkach zmeliorowanych.
Kiedy łowimy: Podobnie jak potokowy, do którego jest zbliżony biologią – a więc począwszy od marca, najlepiej w maju, a potem już nieco gorzej latem.
Na co łowimy: Błystki obrotowe i wahadłowe, woblery, sztuczne muszki.
Jak łowimy: Spinning i sztuczna muszka.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/85-katalog-ryb/92-pstrg-rdlany.html
Do góry