Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Jazgarz

07. 03. 29
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 8312
Nazwa polska: Jazgarz
Nazwa łacińska: Gymnocephalus cernua
Rodzina: okoniowate, Percidae
 
jazgarz
 
Wygląd: nieco wygrzbiecone ciało o tępym pysku (o długości równej średnicy oka lub krótszym) i szerokim czole. Na spodzie głowy okrągłe, płytkie dołki śluzowe. Pokrywa skrzelowa z długim, silnym kolcem, kość przedpokrywowa z krótkimi kolcami. Drobne łuski grzebykowate, 35-40 w rzędzie wzdłuż boku. Płetwa grzbietowa dwuczęściowa; jej przednia część z 12-16 twardymi, ciernistymi, tylna z 11-15 miękkimi promieniami; płetwa odbytowa z 2 cierniami i 5-6 miękkimi promieniami. Ubarwienie: grzbiet i boki oliwkowo- lub szarozielone z nieregularnie rozmieszczonymi ciemnymi plamami, pierś czerwonawo opalizująca, brzuch biało- lub jasnozielony, płetwy grzbietowa i ogonowa z rzędami ciemnych plamek. Długość: 12-15, do 25 cm.
Występowanie: w Europie na północ od Pirenejów i Alp od Anglii i północnej Francji do Morza Białego, Uralu i Morza Kaspijskiego. W Polsce w wodach śródlądowych na całym obszarze, szczególnie licznie na pojezierzach północnych, oraz w zalewach Wiślanym i Szczecińskim, rzadszy w przybrzeżnych wodach Bałtyku.
Środowisko: w średnim i dolnym biegu rzek, przydennych warstwach jezior na średniej głębokości, w zalewach i portach.
Tryb życia: niewymagająca ryba przebywająca zwykle stadkiem w głębszych miejscach.
Rozród: tarło od marca do maja; jaja są składane na przybrzeżnych płyciznach w postaci galaretowatych sznurów i bryłek na kamieniach, rzadziej roślinach wodnych. Wyląg po upływie 8-12 dni.
Pokarm: bezkręgowce, ikra i wyląg ryb.
Gdzie łowimy: Przy dnie, najchętniej twardym, piaszczysto - żwirowym, w wodach czystych i dobrze natlenionych, zwłaszcza powoli płynących; również w mulistych łachach
Kiedy łowimy: Przez cały rok, bez względu na porę dnia; o zmroku brania ustają.
Na co łowimy: Wszelkie drobne przynęty zwierzęce, zwłaszcza dżdżownice i podobne do nich skrawki mięsa.
Jak łowimy: Na lekką wędkę spławikową. Zacinać trzeba natychmiast, w przeciwnym razie połyka haczyk bardzo głęboko. Ta żarłoczność sprawia, że potrafi nie dopuścić do przynęty żadnej innej ryby. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak przejść na przynęty roślinne, albo na inne miejsce. Jeśli pominąć jego znaczenie jako łatwej zdobyczy pocieszenia, to wędkarski pożytek ogranicza się do wykorzystania jako świetnej przynęty - zwłaszcza na sandacze i węgorze, ale także na szczupaki i sumy.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/85-katalog-ryb/68-jazgarz.html
Do góry