Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Szczupak

07. 03. 29
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 8618
Nazwa polska: Szczupak
Nazwa łacińska: Esox lucius
Rodzina: szczupakowate, Esocidae
 
szczupak
 
Wygląd: silnie wydłużone, bocznie tylko niej spłaszczone ciało z daleko ku tyłowi przesunię płetwą grzbietową. Długa głowa o płaskim pysku podobnym do kaczego dzioba i głęboko wc tym otworze gębowym; żuchwa wystaje przszczekę górną. Szczęki, kości podniebienne i język silnie uzębione. Wzdłuż ciała 110-130 małych łusek; linia boczna wielokrotnie przerywana. Ubarwienie: w zależności od zbiornika : bardzdzo różne: grzbiet brązowawy lub zielonka boki z jaśniejszymi i ciemniejsrymi poprzecznymi pasami i plamami, brzuch białawy do tawego. Płetwy z nieregularnymi, ciemnymi mami. Jednoroczne szczupaki żyjące przybrzeżnych roślin są zwykle jasnozielone. Dlugość: samce do 100 cm, samice do 150.
Występowanie i środowisko: szeroko rozpowszechniony w jeziorach i rzekach strefy matu umiarkowanego Europy, Azji i A Północnej; w Alpach do 1500 m n.p.m., w tyku również w wodach słonawych.
Tryb życia: ryba osiadła, czatująca na zd ukryta wśród roślin wodnych. Starsze paki żerują zwykle w głębokich, oddaV od brzegów partiach wody.
Rozród: trze się od lutego do maja. składa na 1 kg masy ciała 40 000 kleistych jaj średnicy 3 mm na przybrzeżnych roślinach lub na trawie zalanych wiosną łąk. Wyląg następuje po 10-40 dniach. Larwy pierwsze 10-20 dni spędzają przyczepione do roślin. Dojrzałość płciową osiągają szczupaki w 3 roku życia.
Pokarm: początkowo bezkręgowce później niemal wyłącznie ryby.
Gdzie łowimy: Od wartkich rzek, poprzez ich biegi nizinne, jeziora i stawy, po wysłodzone morskie wody przybrzeżne. Przebywa najczęściej wśród maskującej roślinności podwodnej; w jeziorach — na skraju trzciny. Większe okazy przechodzą do strefy głębinowej.
Kiedy łowimy: Po krótkotrwałym natężeniu aktywności w maju, bezpośrednio po zakończeniu okresu tarłowego, nadchodzi mniej korzystne lato, kiedy to lepsze wyniki można osiągnąć głównie wcześnie rano i pod wieczór. Kolejne ożywienie następuje jesienią i trwa aż do początku zimy. Bierze także spod lodu, ale przez większą część sezonu podlodowego objęty okresem ochronnym.
Na co łowimy: Żywe rybki, rzadziej martwe; błystki, zwłaszcza wahadłowe, woblery, streamery.
Jak łowimy: Źywcówka, przystawka z martwą rybką, spinningowanie. Zwłaszcza przy przynętach naturalnych pożądany jest metalowy przypon.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/85-katalog-ryb/83-szczupak.html
Do góry