Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Odra w Górzycy

07. 05. 27
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 17159

gorzyca 38 Kto choć raz miał przyjemność wędkować w Odrze w okolicach Górzycy na pewno będzie często wracał w te okolice, gdyż Odra na tym przygranicznym odcinku to bardzo ciekawe i rybne łowisko. Długie kamieniste główki, stare, zniszczone opaski, zwalone do wody drzewa, głębokie doły i płytkie kamieniste rafy, wyspy i zatopione krzaki tworzą niezwykle atrakcyjne łowisko. Ryb jest tu pod dostatkiem, gdyż mają tu świetne warunki rozwoju. Na pewno każdy wędkarz znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie. Z ryb spokojnego żeru możemy liczyć na: leszcze, płocie i krąpie, często przyłowem będzie karp. Na haczykach może zawisnąć również lin, amur, karaś, a nawet brzana. Nastawiając się na drapieżnika mamy szansę złowienia szczupaka, sandacza, okonia, klenia, jazia i bolenia. Czasem wędkę przygnie król polskich wód: wąsaty sum.

leszcz z Odry
 
Odra na tym odcinku to przede wszystkim świetne łowisko leszczy. Miejscowi wędkarze łowią je głównie z napływów. W miejscu gdzie woda napływa na jakąś przeszkodę tworzy się głęboki dół. Właśnie w to miejsce należy posłać nasza przynętę. Im głębszy dół tym lepiej. Na haczyk zakładają po kilka ziaren kukurydzy, czerwone robaki, a rezultaty maja rewelacyjne. Najczęściej w ich siatkach pływają 2 - kilogramowe leszcze, grube jazie i klenie, a czasem i karpie. Odra to nie tylko napływy.  Na efekty możemy również liczyć w warkoczach za główkami i na opaskach, tam świetnie sprawdzają się przystawka ze spławikiem, a w basenach między główkami gruntówka z koszyczkiem zanętowym. Również dla miłośników przepływanki odra ma coś do zaoferowania, prostki ze średnim uciągiem wody.
 
 
przelew
 
A co z drapieżnikiem? Na szczytach ostróg i w kamiennych opaskach czają się duże klenie i jazie. Najlepsze przynęty to małe 4 - 5 centymetrowe woblerki o bardzo agresywnej akcji. Warto również zapolować na bolenie. Tu świetnie sprawdzają się wąskie blachy obrotowe typu "long" no i oczywiście wahadłówki. Od czasu do czasu możemy sprobować na 5 - 7 centymetrowe twistery i rippery. Kamieniste opaski to wspaniałe, lecz trudne łowisko łowisko szczupaków i sandaczy. co do przynęt to polecam 5 - 7 centymetrowe woblery pływające, prowadzone bardzo powoli pod prąd. miejsca te odwiedzają również jazie i klenie. Jeszcze do niedawna na tym przygranicznym odcinku odry można było łowić nocą. Obecnie jest to zabronione. Ja osobiście liczę na to, ze szybko się to zmieni. kluczem do sukcesu podczas nocnych połowów jest znalezienie odpowiedniego łowiska. Najlepiej jeśli głębokość nie będzie przekraczać 1  metra, a dno będą zalegać kamienie i patyki. W takich miejscach sprawdzają się płytko schodzące woblery. Waszą przynętę może pochwycić jaź, kleń, sandacz, a jeśli dopisze wam szczęście to nawet sum, wtedy to emocje są gwarantowane.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/lowiska/146-odra-w-gorzycy.html
Do góry