Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Ukleja

07. 03. 30
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 8190
Nazwa polska: Ukleja 
Nazwa łacińska: Alburnus alburnus
Rodzina: karpiowate, Cyprynidae
 
ukleja
 
Wygląd: smukłe, bocznie spłaszczone ciało; maksymalna wysokość ciała około dwa razy większa od szerokości trzonu ogonowego. Otwór gębowy górny, przecięcie ust prawie pionowe; niezgrubiała żuchwa wystająca. Kil brzuszny (stępka) międry płetwami brzusznymi a płetwą odbytową nie jest pokryty łuskami. Średniej wielkości łuski koliste, 46-53 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 11-12, odbytowa, wyraźnie od niej dłuższa, z 16-23 promieniami. Płetwa odbytowa zaczyna się przed tylnym końcem pletwy grzbietowej. Zęby gardłowe dwuszeregowe, drobnopiłkowane 2.5.-5.2. Wyrostki filtracyjne są gęste, długie i cienkie. Ubarwienie: grzbiet szarozielony do niebieskozielonego, boki i brzuch z silnym srebrzystym połyskiem. Płetwy grzbietowa i ogonowa jasnoszare do zielonkawych, płewy parzyste i odbytowa białawe z pomarańczowymi nasadami. Dlugość: 12-15, do 25 cm.
Występowanie: na północ od Pirenejów i Alp od Anglii (brak w Irlandii i Szkocji) oraz Francji do Uralu i zach. Zakaukazia, dorzecze Dunaju i południowa Skandynawia.
Środowisko: wody stojące i wolno płynące.
Tryb życia: towarzyska ryba przebywająca głównie w przypowierzchniowych warstwach wody, zarówno w strefie przybrzeżnej, jak i otwartej toni wodnej.
Rozród: tarło od kwietnia do czerwca na płytkich, żwirowatych miejscach blisko brzegu. Samica składa przeciętnie 1500 lepkich jaj na kamienie lub rośliny wodne.
Pokarm: zwierzęta planktonowe, larwy owadów i owady spadające na wodę.
Gdzie łowimy: Przypowierzchniowe warstwy wszelkich wód (z wyjątkiem bystrych górskich potoków i zarastających oczek), najchętniej - w miejscach spokojnych.
Kiedy łowimy: W cieplejszej połowie roku bez szczególnych różnic pory czy pogody.
Na co łowimy: Białe robaczki, wyklute z nich mniejsze muchy (pochodzące z muchołapki, nawet miodowej, nie nadają się) i inne drobne przynęty zwierzęce, a także roślinne; sztuczne muszki.
Jak łowimy: Przepływanka przypowierzchniowa, metoda wahadłowa, sztuczna muszka (nie tak łatwo).

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/85-katalog-ryb/100-ukleja.html
Do góry