Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Metoda bolońska

07. 05. 12
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 31676
bolonska Zainteresowanie metodą bolońską wzrosło po tym jak w 1992 roku Włosi wygrali Mistrzostwa Świata dzięki tej metodzie. Wyobraźmy sobie sytuację: głęboka i szeroka rzeka, nie możemy użyć ciężkiego zestawu gruntowego, a zestaw ze spławikiem przelotowym nie pozwala dostatecznie szybko umieścić przynęty na odpowiedniej głębokości. Co zrobić żeby przechytrzyć żerujące przy dnie ryby. Odpowiedź jest bardzo prosta. Zastosujmy długie wędzisko ze stałym spławikiem i ciężkim zestawem. Często po przybyciu nad wodę okazuje się, że ryby żerują 40 metrów od brzegu, a nawet i dalej. Zarzucenie zestawu na taką odległość za pomocą krótkiej wędki jest niemożliwe, dlatego Włosi zaczęli stosować wędki o długości 5 i więcej metrów. Odkryli również, że dłuższa wędka umożliwia skuteczniejsze kontrolowanie zestawu. I w taki oto sposób narodziła się metoda bolońska.
 
splawiki

 

Zalety metody bolońskiej: 

  1. Doskonała kontrola - długie wędzisko pozwala utrzymać cały odcinek żyłki pomiędzy szczytówką, a spławikiem nad powierzchnią wody, dzięki temu możemy np. przytrzymać spławik, płynnie prowadzić z prądem czy podciągnąć zestaw pod prąd.
  2. Możliwość łowienia w miarę głębokich łowiskach (do 6m) przy użyciu zamontowanego na stałe spławika.
  3. Dalekie rzuty - długi kij i ciężki zestaw umożliwiają bardzo dalekie rzuty nawet na odległość 50 metrów. Możemy w ten sposób obłowić np. zastoiska i wsteczne prądy pod przeciwległym brzegiem.
  4. Duże ryby - wszyscy wiedzą, że najlepszą prezentację przynęty daje nam tyczka. Jednak w momencie brania naprawdę dużej ryby nasze szanse na skuteczny hol nie są zbyt duże. W metodzie bolońskiej podobnie jak podczas połowu na tyczkę używamy bardzo długich wędzisk, jednak "bolonka " ma przewagę w postaci kołowrotka, który zdecydowanie zwiększa nasze szanse podczas starcia z dużym okazem.
Sprzęt do połowu metodą bolońską: 

Wędzisko - do "bolonki" stosujemy najczęściej kij teleskopowy z przelotkami na końcu każdego segmentu i czasami dodatkowymi przelotkami na ostatnim szczytowym odcinku. 9 lub 10 to najczęściej spotykana liczba przelotek. Długość wędziska zależy od warunków na konkretnym łowisku. W większości sytuacji w zupełności wystarczy kij o długości 7 metrów, lecz do wyboru mamy wędki od 4 do 8 metrów. Cechą charakterystyczną bolonki jest to, że ma ona wyraźnie krótszy dolnik niż w standardowy m kiju, ponieważ inaczej się ją trzyma.

bolonka

Kołowrotek - każdy kołowrotek o stałej szpuli nadaje się do łowienia metodą bolońską. Najlepiej nawinąć na jego szpulę żyłkę o wytrzymałości około 1,1 kg.
 
olivette

 

Zestaw typu Olivette - zestaw taki składa się ze sporego zamontowanego na stałe spławika, znacznego obciążenia zwykle w postaci oliwki. Idea metody bolońskiej polega na bardzo precyzyjnym i kontrolowanym podawaniu przynęty. Unikajmy zestawów lżejszych niż dwugramowe, ponieważ uniemożliwiają one swobodne wysnuwanie żyłki. Wybierając zestaw zwróćmy uwagę na głębokość łowiska i szybkość nurtu. Dostatecznie ciężki zestaw Olivette umożliwia wygodne zarzucanie, szybkie sprowadzenie przynęty na właściwą głębokość i utrzymanie jej tam. 

oliwka
 
Ograniczenia metody bolońskiej:
  1. Nie można jej stosować przy wietrze wiejącym w dół rzeki lub w twarz łowiącego. Idealne warunki zapewnia wiatr wiejący w górę rzeki.
  2. Przy bezwietrznej pogodzie przytrzymanie zestawu jest niemożliwe. Wiatr wiejący w plecy nieco pomaga.

Metoda bolońska pozwala łowić wszędzie, gdzie głębokość wody przekracza 2,5 metra.

rynna

Zastanawiacie się zapewne jak łowić? Rzutem znad głowy należy posłać zestaw ukośnie w górę rzeki na co najmniej 1/3 jej szerokości. Trzymając wysoko uniesiony kij, należy starać się utrzymać możliwie najdłuższy odcinek żyłki nad wodą i pozwolić swobodnie spływać zestawowi. Lekkie przytrzymanie zestawu czasami zwiększa liczbę brań. Problemem jest zanęcenie łowiska na znacznej odległości. Z pomocą przyjdzie nam na pewno proca wędkarska, dzięki której wystrzelimy kule zanętowe lub klejone białe robaki.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/metody-i-techniki/143-metoda-bolonska.html
Do góry