

Zalety metody bolońskiej:
- Doskonała kontrola - długie wędzisko pozwala utrzymać cały odcinek żyłki pomiędzy szczytówką, a spławikiem nad powierzchnią wody, dzięki temu możemy np. przytrzymać spławik, płynnie prowadzić z prądem czy podciągnąć zestaw pod prąd.
- Możliwość łowienia w miarę głębokich łowiskach (do 6m) przy użyciu zamontowanego na stałe spławika.
- Dalekie rzuty - długi kij i ciężki zestaw umożliwiają bardzo dalekie rzuty nawet na odległość 50 metrów. Możemy w ten sposób obłowić np. zastoiska i wsteczne prądy pod przeciwległym brzegiem.
- Duże ryby - wszyscy wiedzą, że najlepszą prezentację przynęty daje nam tyczka. Jednak w momencie brania naprawdę dużej ryby nasze szanse na skuteczny hol nie są zbyt duże. W metodzie bolońskiej podobnie jak podczas połowu na tyczkę używamy bardzo długich wędzisk, jednak "bolonka " ma przewagę w postaci kołowrotka, który zdecydowanie zwiększa nasze szanse podczas starcia z dużym okazem.
Wędzisko - do "bolonki" stosujemy najczęściej kij teleskopowy z przelotkami na końcu każdego segmentu i czasami dodatkowymi przelotkami na ostatnim szczytowym odcinku. 9 lub 10 to najczęściej spotykana liczba przelotek. Długość wędziska zależy od warunków na konkretnym łowisku. W większości sytuacji w zupełności wystarczy kij o długości 7 metrów, lecz do wyboru mamy wędki od 4 do 8 metrów. Cechą charakterystyczną bolonki jest to, że ma ona wyraźnie krótszy dolnik niż w standardowy m kiju, ponieważ inaczej się ją trzyma.


Zestaw typu Olivette - zestaw taki składa się ze sporego zamontowanego na stałe spławika, znacznego obciążenia zwykle w postaci oliwki. Idea metody bolońskiej polega na bardzo precyzyjnym i kontrolowanym podawaniu przynęty. Unikajmy zestawów lżejszych niż dwugramowe, ponieważ uniemożliwiają one swobodne wysnuwanie żyłki. Wybierając zestaw zwróćmy uwagę na głębokość łowiska i szybkość nurtu. Dostatecznie ciężki zestaw Olivette umożliwia wygodne zarzucanie, szybkie sprowadzenie przynęty na właściwą głębokość i utrzymanie jej tam.

- Nie można jej stosować przy wietrze wiejącym w dół rzeki lub w twarz łowiącego. Idealne warunki zapewnia wiatr wiejący w górę rzeki.
- Przy bezwietrznej pogodzie przytrzymanie zestawu jest niemożliwe. Wiatr wiejący w plecy nieco pomaga.
Metoda bolońska pozwala łowić wszędzie, gdzie głębokość wody przekracza 2,5 metra.