Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Pstrąg potokowy

07. 03. 30
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 11374
Nazwa polska: Pstrąg potokowy
Nazwa łacińska: Salmo trutta trutta morpha fario
Rodzina: łososiowate, Salmonidae
 
pstrag_potokowy
 
Wygląd: wydłużone, mniej lub bardziej wygrzbiecone, bocznie spłaszczone ciało o szerokim trzonie Pstrąg potokowy ogonowym. Luski drobne, 110-120 wzdłuż linii bocznej. Dwa do pięciu górnych i dolnych wyrostków filtracyjnych 1. łuku skrzelowego główkowate, środkowe pałeczkowate. Uzębienie lemiesza: blaszka z 2, trzon z 9-18 zębami, zwykle w 2 rzędach. Ubarwienie: bardzo zmienne, zwykle zielonkawe lub brązowawe. Na bokach ciemne, a wzdłuż i poniżej linii bocznej czerwone, jasno obwiedzione plamy. Płetwa tłuszczowa jasna, pokryta czerwonymi piętnami. Młode ryby z 6-9 ciemnymi, podłużnymi smugami. Dlugość: 200, maksymalnie do 50 cm.
Występowanie: cała Europa od Hiszpanii po Ural. W Polsce w dorzeczu górnej Wisły, Odry i w rzekach Pomorza Zachodniego.
Środowisko: chłodne, dobrze natlenione, szybko płynące wody górnych odcinków rzek i jezior o żwirowatym dnie.
Rozród: tarło od września do lutego. Samica składa do płaskiego gniazda 1000-1200 czerwonawych jaj 4-5-milimetrowej średnicy. Okres inkubacji ikry 2 miesiące.
Pokarm: bezkręgowce, kijanki i małe ryby.
Uwagi: p. potokowy jest niewędrowną, słodkowodną, skarlałą odmianą ekologiczną (morfą) troci (S. trutta), konkretnie jej nominotypowego podgatunku t. atlantyckiej (S, t, trutta). Występuje ona w Polsce w 3 odmianach: żyjąca w Bałtyku i trąca się w rzekach t. wędrowna (S.t. trutta m. truttaj, słodkowodny pstrąg potokowy i największa t. jeziorowa.
Gdzie łowimmy: Górne biegi rzek, przede wszystkim górskich, ale także niektórtch nizinnych; szczególnie duzo takich mozna znaleźć na Pomorzu Zachodnim, nieco mniej w Białostockiem, Suwalskiem, Olsztyńskiem, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Warunkiem występowania jest odpowiedni zasób kryjówek: dołków, wykrotów, kamieni, podpór mostowych. Ich brak często ogranicza liczebność tego gatunku nawet w miejscach, w których woda jest dla niego wystarczająco czysta, zimna, dobrze natleniona i obfitująca w pokarm. Miejsca żerowania zdradzają często oczka na powierzchni (zwłaszcza w spokojniejszych rzekach północy).
Kiedy łowimy: Sezon rozpoczyna się już w marcu, ale lepsze wyniki przychodzą dopiero w kwietniu; kiedy bierze dobrze przez cały dzień. Tak samo w maju, uważanym za miesiąc najlepszy, i w czerwcu. W lipcu i sierpniu raczej rankiem i wieczorem.
Na co łowimy: Błystki, głównie obrotowe, woblery i sztuczne muszki, streamery.
Jak łowimy: Spinning, sztuczna muszka sucha, mokra, nimfa i streamer. Na tę rybę,tyleż ostrożną i waleczną co kapryśną, szczególnie trudno podać jakiekolwiek powszechnie się sprawdzające reguły.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/katalog-ryb-przeglad/91-pstrg-potokowy.html
Do góry