Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Metody i Techniki

Ilu wędkarzy tyle metod i technik wędkarskich. To na jaką metodę czy technikę się zdecydujemy zależy od wielu czynników. Gatunku ryb jakie chcemy łowić, charakterystyki łowiska itp. W dziale tym postaramy się omówić najbardziej popularne z nich. Bo oprócz spinningu czy spławika jest jeszcze wiele innych bardzo skutecznych sposobów przechytrzenia ryb. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do lektury.
 
FEEDER TEAM
bon

 

08. 08. 16
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 13566
casting2
 
WSTĘP 
 
    Często napotkani nad wodą wędkarze zadają mi pytanie, dlaczego łowię metodą castingową. Nie mam jednej uniwersalnej odpowiedzi, która zadowoli każdego pytającego. Chyba dlatego, że ten sposób daje mi więcej przyjemności z łowienia i pozwala precyzyjniej podać i poprowadzić przynętę jak również szybciej poczuć branie, zaciąć i wyholować rybę. Tak to widzę.
 
Czytaj więcej
08. 03. 15
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 22193
casting 
 
Artykuł ten przeznaczony jest głównie dla osób, które chcą zacząć przygodę z castingiem, ale z wielu powodów (opiszę je w drugiej części artykułu) poddają się już na starcie. Zawiera on kilka podstawowych informacji i ma za zadanie rozwiać wiele wątpliwości co do tej metody połowu i choć trochę do niej zachęcić. Sam niedawno zainteresowałem się castingiem i wiem, jaka panuje opinia o tej metodzie tam, gdzie jest ona mało znana i nie ma jej kto propagować – często wybierany jest zwykły spinning, a casting pozostaje tylko w sferze domysłów, jak to by było gdyby... A więc do dzieła.
Czytaj więcej
07. 10. 05
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 17724
trollingsand
 
Przeciętny wędkarz myśląc o łowieniu sandaczy zapewne pomyśli o gumach. I oczywiście one działają. Działają świetnie, lecz w wielu przypadkach woblery działają nawet lepiej. Cała rzecz to nauczyć się jak z nich odpowiednio korzystać. Gdy już osiągniesz w tym mistrzostwo, złowisz wiele wielkich ryb na woblery.
 
Czytaj więcej
07. 07. 26
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 22915
drrrga
czyli, BIERZE 
  
Drgająca szczytówka. Przez jednych uwielbiana do granic wędkarskiej przyzwoitości, przez innych zaś krytykowana, przypisywana trendom mody wędkarskiej i nadal traktowana jako wynalazek wędkarzowi nieprzydatny. Kto to widział siedzieć i wlepiać wzrok w drgającą szczytówkę?! Przecież to nudne i jakże męczące. Zdania są podzielone. Większość sceptyków to tradycjonaliści i dojrzali wiekiem wędkarze preferujący połowy na tzw. ”ciężki grunt”.
Czytaj więcej
07. 07. 23
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 22075
odleglosciowka
elegancka i skuteczna 

 

Wokół metody odległościowej, w Polsce określanej często także metodą angielską, narosło wiele nieporozumień i mitów. Najczęściej kojarzona jest z łowieniem w dużej odległości od brzegu, w wodach stojących. Tymczasem w Wielkiej Brytanii, ojczyźnie metody odległościowej, łowi się w ten sposób zarówno w kanałach, rzekach, a także wodach stojących o różnym charakterze. W wodach płynących jest to metoda „trotting”, niemal w Polsce nieznana i praktykowana tylko przez niewielkie grono wędkarzy. Jednak nie powinno to dziwić, skoro w tej metodzie, polegającej na wypuszczaniu zestawu wraz z prądem rzeki lub kanału, nieodzownym elementem wyposażenia jest kołowrotek o ruchomej szpuli, tzw. centerpin, wykonywany w niewielkich manufakturach na indywidualne zamówienie, w Polsce niemal niedostępny. Podobnie ze spławikami do tej odmiany metody angielskiej – konia z rzędem temu, kto zdobędzie wykonane według oryginalnych wzorów spławiki typu Stick, Avon lub Chubber. Tylko one gwarantują odpowiednie prowadzenie zestawu i odpowiednią widoczność. Na szczęście „trotting” to tylko jedno z obliczy metody angielskiej. Bez problemu możemy się dzisiaj zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt i wyposażenie dodatkowe do bardziej znanej, klasycznej odmiany metody angielskiej, czyli odległościówki. 
Czytaj więcej
07. 07. 20
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 13674
trolling
NOWE    SPOJRZENIE    NA   WĘDKARSTWO
 
W ostatnich kilku latach trolling to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się metod wędkarstwa. W Polsce niestety nadal jeszcze tego nie widać, a wielka szkoda. Nasze nieżyciowe przepisy „z minionej epoki” i zupełnie niezrozumiałe, negatywne spojrzenie wąskiej grupy tak zwanych „działaczy” (niektóre takie sieroty po PRL z zapałem do dziś negują zasadność nowych uregulowań prawnych dopuszczających trolling jako sportową metodę połowu ryb), w znaczący sposób zahamowało rozwój metody trollingowej na długie lata.
Czytaj więcej
07. 07. 09
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 34973
thumb_metoda Czym jest tytułowa Metoda? Krótko mówiąc, jest to karpiowa odmiana dobrze wszystkim znanego sposobu łowienia na sprężynę. Metoda ( z ang. The Method) jest jednym z najskuteczniejszych sposobów łowienia karpi. Sprawdza się zwłaszcza w łowiskach o dużej presji wędkarskiej, a także jesienią, gdy karpie zaczynają szykować się do zimy. Nie każdy jednak lubi ten sposób łowienia. Rozrabianie zanęt, częste przerzucanie zestawów, czyszczenie sprzętu z zaschniętej zanęty to główne przyczyny zniechęcające wędkarzy do tej, jakże skutecznej, metody łowienia. O czym niejednokrotnie przekonaliśmy się podczas Cypriniad i innych zawodów karpiowych.
Czytaj więcej

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/metody-i-techniki.html
Do góry