Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Ciosa

07. 03. 29
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 9347
Nazwa polska: Ciosa
Nazwa łacińska: Pelecus cultratus
Rodzina: karpiowate, Cyprinidae
 
ciosa
 
Wygląd: wydłużone, bocznie silnie spłaszczone ciało o niewielkiej głowie z górnym otworem gębowym. Niemal prosta linia grzbietu i sierpowato wygięta linia brzucha, którego krawędź tworzy dość ostry, bezłuski kil. Duże oczy. Małe łuski, 90-115 wzdłuż falistej bocznej. Płetwa grzbietowa krótka, przesunięta ku tyłowi, z 10-11 promieniami, odbytowa długa, z 29-32 promieniami. Duże, podobne do skrzydeł płetwy piersiowe sięgają do nasady płetw brzusznych. Zęby gardłowe dwuszeregowe, 2.5-5.2. Ubarwienie: grzbiet ciemny niebieskozielony do czerniawego, boki znacznie jaśniejsze, z silnym srebrzystym połyskiem, mieniące się czerwonawo. Brzuch biały, płetwy brzuszne i płetwa odbytowa czerwonawe, płetwy piersiowe, płetwa grzbietowa i ogonowa szare z żółtym odcieniem Długość: 25-35, maksymalnie 60 cm.
Występowanie: zlewisko Morza Bałtyckiego Azowskiego, Czarnego, Kaspijskiego i jez Aralskiego, Balaton. W Polsce bardzo rzadka.
Środowisko: wody powoli płynące chętnie również słonawe.
Tryb życia: ryba stadna, w ciągu życia przebywająca raczej w pobliżu dna, a nocą przepływająca pod powierzchnię wody.
Rozród: trze się od maja do lipca.Ciosy żyjące w rzekach płyną w ich górę, z ją do rzek, w jeziorach podpływają do brzegów. Samica składa 30 000-10000 jaj unoszących się w wodzie i spływających z prądem. Rozwój zarodkowy trwa 3-4 dni.
Pokarm: skorupiaki planktonowe.Owady wodne i spadające na wodę oraz małe rybki.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/katalog-ryb-przeglad/85-ciosa.html
Do góry