Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Żyłki i plecionki

07. 04. 07
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 10578
zylki Drugim tak samo ważnym jak haczyk elementem zestawu wędkarskiego jest żyłka. Odpowiednio dobrana często decyduje o wyniku łowienia. Gdy jesteśmy nad wodą musimy być absolutnie pewni swojego sprzętu. Dlatego dobrze dobrana żyłka pozwala skupić się nam porostu na łowieniu ryb, a nie jak to często bywa na walce ze sprzętem.
Krótko mówiąc, żyłka powinna być dobrej jakości i jak to przeważnie bywa jej jakość zależy od ceny. Dlatego czasem warto wydać parę złotych więcej i móc spokojnie cieszyć się wędkowaniem. Dobre żyłki cechuje "krótka pamięć", tzn. że po zejściu ze szpuli nie utrzymują kształtu zwojów (Rys. 1). W sprzedaży spotykamy żyłki tonące i pływające. Żyłki tonące wykorzystywane są w wędkarstwie gruntowym i często w wędkowaniu metodą spławikową. Natomiast żyłki pływające nadają się najbardziej do połowów na przepływankę ze spławikiem (techniką bolońska lub odległościową) w szybko płynących wodach. wybierając żyłkę zastanawiamy się jaki jej kolor będzie odpowiedni. Mamy do wyboru żyłki bezbarwne, szare, brązowe, zielone, błękitne, a także fluorescencyjne (seledynowe, oranżowe). Praktyka wskazuje na to, że ryby i tak widzą żyłkę bez względu na jej kolor, ale warto zwrócić uwagę na jej połysk. Żyłka błyszcząca odbija światło, co może odstraszać ryby dlatego zwróćmy uwagę na żyłki matowe. zylyKażda żyłka ma też pewną rozciągliwość. Jedne rozciągają się mniej inne więcej. Nie ma to większego znaczenia gdy łowimy na małej odległości. Problem pojawia się wtedy gdy łowimy daleko od brzegu. Właśnie rozciągliwość żyłki może nam utrudnić skuteczne zacięcie ryby. Ostatnio pojawiły się w sprzedaży żyłki o bardzo małej średnicy, które cechuje mała rozciągliwość, lecz maja jedną wadę są porostu drogie. Gdy konstruujemy zestaw, musimy pamiętać o przyponie. dobrze dobrany przypon może się przyczynić do większej ilości brań. Większość ryb słodkowodnych zasysa pokarm z dna. Jeżeli haczyk jest zamontowany na sztywnej żyłce istnieje prawdopodobieństw, że żerująca ryba wyczuje opór i wypluje przynętę. Dlatego używając przyponu z cienkiej, rozciągliwej żyłki zwiększamy nasze szanse na udany połów. Przypon powinien mieć mniejszą średnicę niż żyłka główna. W razie zaczepu, stracimy tylko część zestawu, a nie cały. Wędkując metodą spławikową najlepszy będzie przypon o długości 45 cm, natomiast podczas wędkowania gruntowego zastosujemy możliwie najdłuższy przypon, który zamortyzuje ucieczki nawet dużej ryby. Również duży wpływ na wybór odpowiedniej żyłki ma: rodzaj wód (stojąca, płynąca), charakter łowiska (z zaczepami czy bez) i sposób żerowania ryb w danym dniu. Pamiętajmy dobrze dobrana żyłka to klucz do sukcesu.
 
 Dobór wytrzymałości żyłki do sprzętu spławikowego
 Przynęta  Rozmiar haczyka
Przypon    Żyłka główna
Typ wędziska  
 pojedyncza larwa  20 - 22  0,34 - 0,45 kg  0,9 kg  odległościówka

 podwójna larwa

 jeden kaster 

 18 - 20  0,45 - 0,68 kg  0,9 kg  odległościówka

 trzy larwy

 ziarno konopi 

 16 - 18  0,45 - 0,68 kg  0,9 kg  odległościówka

 jedno ziarno kukurydzy 

 dwie ochotki 

 14 - 16  0,68 - 0,9 kg  1,1 -1,4 kg  odległościówka

 dwa ziarna kukurydzy

 kawałki chleba 

 12- 14  0,9 - 1,1 kg  1,4 kg  odległościówka
 trzy ziarna kukurydzy  10 -12  1,1 - 1,4 kg  1,8 kg  odległościówka
 
Aby zapobiec skręcaniu żyłki, które utrudnia zarzucanie i powoduje, że tworzą się supły, podczas nawijania nowej żyłki na szpulę kołowrotka upewnijcie się, czy żyłka nawija się w tym samym kierunku, w jakim schodzi ze szpuli. 
 
skrecanie
 
 

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/sprzet/107-zylki-i-plecionki.html
Do góry