Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Bliżej ideału

07. 07. 31
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 9522
haczyki_mustad
 

Jednym z najważniejszych elementów zestawu wędkowego jest z pewnością haczyk. Ten zgięty kawałek drutu musi spełniać kilka zadań, a technologia jego wykonania jest skrzętnie skrywana tajemnicą zaledwie kilku wytwórców na świecie.

    Pierwszym zadaniem, jaki spełniać musi haczyk, to rola „trzymadła” dla przynęty. Powinny się na nim dobrze trzymać zarówno żywe przynęty, takie jak robaki czy larwy, jak i parzone lub gotowane ziarna, czy wreszcie wszelkiego rodzaju ciasta. Wielkość haczyka musimy często – nie bacząc na to, jakiej wielkości są ryby, na które polujemy – dostosowywać do kształtu i wielkości przynęty. Jeśli – na przykład – łowimy na jedną lub dwie larwy ochotki, nie możemy zastosować haczyka większego niż, powiedzmy 16 – 18, choćbyśmy w łowisku mieli kilkukilogramowe leszcze. Warto jednak zwrócić uwagę i na to, że nawet najdelikatniejsze haczyki powinny być na tyle mocne, by dało się właśnie takie leszcze bezpiecznie wyholować.
    Drugie z podstawowych zadań, jakie przypisuje się haczykowi, to odpowiednio skuteczne wnikanie w pysk ryby w czasie zacięcia. Nawet nowicjusz wie, że lepsze właściwości na tym etapie mają haczyki z cienkiego drutu z niewielkimi zadziorami. Jednak już następnie zadanie – czyli hol ryby – stawia przed haczykiem zupełnie inne wymagania. Musi on zatem utrzymać walczącą rybę na uwięzi i pozwolić na bezpieczne lądowanie. A tę rolę z pewnością spełni lepiej haczyk mocny, wykonany z grubego drutu.
 
porady-mistrza
   
    Z tego pobieżnego tylko wyliczenia zadań, jakie spoczywają na haczyku, wynika, że musi on posiadać cechy często sprzeczne ze sobą. Nic dziwnego, że ewolucja haczyka, którą historycy określają na około 90 tysięcy lat, trwa nadal, i niewiele wskazuje na to, aby kiedyś się zakończyła.
    Czy jednak istnieje haczyk idealny? Dobre pytanie! Myślę, że każdy z nas o takim marzy – odpadłby jeden z podstawowych wędkarskich dylematów, jakim jest odpowiedź na dręczące pytanie: jaki model haczyka sprawdzi się konkretnej sytuacji wędkarskiej, jaka wielkość będzie odpowiednia? To są pytania kluczowe, szczególnie w czasie wędkarskiej rywalizacji, gdy liczy się każde branie i pewne wyholowanie każdej ryby. Dlatego wędkarze przygotowujący się do spławikowych zawodów wędkarskich są najbardziej wymagającym konsumentem haczyków – dobry haczyk to nie jest tylko ostry haczyk, czy też najmocniejszy, albo najbardziej chwytny. Dobry haczyk przeznaczony do zastosowania w zaawansowanych metodach spławikowych lub nowoczesnym feederze musi posiadać zespół cech trudno dający się precyzyjnie opisać, które jednak łatwo zweryfikować na łowisku. Doświadczony wędkarz praktycznie po kilku godzinach wędkowania jest w stanie ocenić chwytność, jakość wykonania oraz przydatność poszczególnych modeli haczyków w konkretnej sytuacji wędkarskiej.
    Konkurencja na tym wymagającym rynku spowodowała niezwykłe zaostrzenie walki o klienta, ale nie powinno to dziwić – zawody wędkarskie są dla rynku wędkarskiego tak samo ważne, jak wyścigi Formuły 1 dla przemysłu motoryzacyjnego. Z jednej strony wsłuchiwanie się w uwagi zawodników owocuje ciągłym udoskonaleniem zarówno kształtu haczyków, jak i technologii produkcji, z drugiej pozycja lidera w tym segmencie przekłada się na wzrost świadomości marki wśród wędkarzy, także i tych, którzy start w zawodach traktują raczej w kategorii rekreacji, a nie sportowego wyczynu.
 
alan-scothorne-2
   
   Niekwestionowanym liderem tego wyścigu jest MUSTAD. Dla wielu wędkarzy ta norweska firma stanowi po prostu synonim haczyka. Budząca szacunek 130 – letnia tradycja firmy, trzydziestoprocentowy udział w światowym rynku haczyków to fakty, które mówią wiele o obecnej pozycji firmy. Ale nic się nie dzieje bez przyczyny – gdy inne tradycyjne marki w branży wędkarskiej nie są w stanie utrzymać swojej pozycji wobec dynamicznie zmieniających się realiów współczesnego rynku wędkarskiego, MUSTAD jest nadal liderem pod względem innowacyjnych rozwiązań oraz zaawansowanej technologii. Potrafi także wykorzystać potencjał technologiczny do stworzenia nowych produktów w oparciu o uwagi wędkarzy – praktyków.
    Jednym z filarów kampanii promocyjnych MUSTADA jest Alan Scotthorne, spławikowy mistrz, wędkarz rozpoznawany praktycznie na całym świecie. Ale to nic dziwnego, takich asów wędkarstwo ma niewielu – Alan to czterokrotny indywidualny Mistrz Świata, który w ostatnich latach wraz ze swoją drużyną Team England zdominował rozgrywki międzynarodowe zdobywając imponującą kolekcję medali na Mistrzostwach Świata i Europy. A Alan od lat łowi na MUSTADY, to także wiedzą wszyscy, którzy interesują się spławikową sceną. Alan jest znakomitym, niebywale skutecznym wędkarzem, jest także twarzą firmy MUSTAD. Ale powiedzieć, że Alan reklamuje haczyki MUSTAD, to zbyt mało – on wniósł do firmy swoje ogromne doświadczenie, które zaowocowało opracowaniem przez firmę MUSTAD serii niezwykle wyrafinowanych haczyków wyczynowych LongPoint, które w segmencie haczyków dla zaawansowanych metod spławikowych i gruntowych stanowią prawdziwy przełom.
    Każdy zaawansowany wędkarz znajdzie w ofercie MUSTADA coś dla siebie. Nie jest to zresztą tylko reklamowe hasło, bo nie chodzi jedynie o ilość dostępnych modeli (choć i na tym polu MUSTAD to numer 1 na świecie), ale przede wszystkim o niezwykłe połączenie tradycji z najnowszymi technologiami, o niedostępną dla innych jakość. To w MUSTADZIE nadal są dostępne modele haczyków sprawdzone przez wiele wędkarskich pokoleń, takich jak Limerick czy Crystal – rzecz jasna połączono tu klasyczne kształty z najnowszą technologią i dzięki temu uzyskano na wskroś nowoczesne produkty.
 
Paleta modeli haczyków MUSTADA adresowana do wędkarzy gruntowych i spławikowych jest ogromna, omówienie ich wymagałoby napisania książki. Dlatego wybraliśmy z tej talii kilka asów, które – w zależności od stosowanej metody – pozwolą nam wygrać w każdej sytuacji.
 
Asy z talii MUSTADA (serie UltraPoint i LongPoint):
 
a) Modele haczyków polecane dla łowiących metodą odległościówka lub feeder:  
feeder_odl
  
b) Modele haczyków polecane dla łowiących batem lub metodą skróconego zestawu:
bat
 
Uwaga – obok modeli ze wspomnianych już serii LongPoint i UltraPoint, znakomite haczyki dla metod gruntowych i spławikowych znajdziemy także wśród modeli oznaczonych Classic Sport.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/sprzet/160-blizej-idealu.html
Do góry