Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Rozpiór

07. 03. 29
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 9743
Nazwa polska: Rozpiór
Nazwa łacińska: Abranis ballerus
Rodzina: karpiowate, Cyprinidae
 
rozpior
 
Wygląd: mocno wygrzbiecone, silnie bocznie spłaszczone ciało o zaostrzonym pysku końcowym, skierowanym ukośnie ku górze otworem gębowym. Małe łuski, 66-73 wzdłuż bocznej. Płetwa grzbietowa wąska, wysoka z 11-12, odbytowa z 39-46 promieniami. Zęby gardłowe jednoszeregowe, 5-5. Dony płat płetwy ogonowej dłuższy od górnego. Ubawienie: wierzch głowy i grzbiet ciemne zielonym, brązowym lub niebieskim połyskiem boki jaśniejsze, srebrzyście połyskujące. cieniem żółtawym do czerwonawego. Brzuch biały. Płetwy nieparzyste białawe z ciemnym obrzeżeniem, parzyste żółtawe. Długość: 20-30, maksymalnie 45 [-50] cm.
Występowanie: niektóre jeziora i dolnee rzek zlewisk mórz Północnego i Bałtyckiego a ponadto dorzecze Dunaju, północne dopływy mórz: Czarnego i Azowskiego i na wschód po Wołgę i Ural. W Polsce rzadki, liczniejszy tylko w dolnej Odrze, Zalewie Szczecińskim i jez. Dąbie.
Środowisko i tryb tycia: w jeziorach w strefie otwartej toni wodnej, w wodach płynących zwykle w pobliżu brzegów.
Rozród: trze się w kwietniu i maju. Tarlaki płyną grupami z ujść rzek w górę rzek w górę ich biegów. Samica składa 4000-25 000 kleistych jaj średnicy około 1,5 mm na zarośniętych przybrzeżnych płyciznach. Rozwój zarodkowy trwa 10-14 dni. Rozpiór osiąga dojrzałość płciową pod koniec 4-5 roku życia.
Pokarm: plankton, niekiedy także małe zwierzęta denne.

Partnerzy

https://www.moczykije.pl/85-katalog-ryb/78-rozpir.html
Do góry